Nagyvilág
Elérhetőnek tűnik a szuperimmunitás
Egyes embereknél rendkívüli immunitás mutatható ki a koronavírus fertőzéssel szemben – írja a Science szaklap nyomán a nyugat.hu.
A kutatók nemrég bizonyítékot találtak arra, hogy vannak olyan emberek, akiknek a szervezete ellenállt a koronavírus monden támadásának. A tudósok ezt „emberfeletti” immunitásnak nevezték el, az immunológusok inkább hibrid immunitásnak hívják. Ez a fajta védelem a SARS-CoV-2 elleni hibrid immunitás lenyűgözően erősnek tűnik – hívja fel a figyelmet a cikkben Shane Crotty immunológus.
Az „emberfeletti” immunitással rendelkezők szervezete nagyon magas antitest-szintet állít elő és jelentős rugalmassággal rendelkező antitesteket termel, melyek valószínűleg képesek leküzdeni a világban keringő koronavírus-változatokat és hatékonyak a jövőben megjelenő variánsokkal szemben is.
A 2021 augusztusában online közzétett tanulmányban leírják: olyan antitesteket találtak ezeknél az embereknél, amelyek erősen semlegesíthetik a vizsgált, aggodalomra okot adó 6 vírusváltozatot. Köztük a deltát és a bétát, valamint számos más, SARS-CoV-2-vel kapcsolatos vírust.
Ezzel az immunitással azok rendelkeznek, akik 2020-ban megfertőződtek a koronavírussal, majd 2021-ben immunizálták őket az mRNS-vakcinákkal, azaz a Pfizerrel vagy a Modernával.
„Lenyűgöző reakciót mutatnak az oltásra” – mondta Theodora Hatziioannou, a Rockefeller Egyetemen virológusa, aki szintén számos kutatást vezetett. „Úgy gondolom, ők vannak a legjobb helyzetben a vírus elleni küzdelemben. A vérükben levő antitestek akár semlegesíthetik is a SARS-CoV-1-et, az első koronavírust, amely 20 évvel ezelőtt jelent meg. Ez a vírus rendkívüli módon különbözik a SARS-CoV-2-től.”
A vizsgált személyek antitestei valójában képesek voltak hatástalanítani azt a vírust is, melyet szándékosan úgy terveztek, hogy a semlegesítéssel szemben nagymértékben ellenálló legyen. Ez a vírus 20 olyan mutációt tartalmazott, melyekről ismert, hogy megakadályozzák a SARS-CoV-2 antitestek kötődését.
A tudósok ugyanakkor nem tudják a választ egy lényeges kérdésre: vajon mindenkinél kialakul-e ilyen figyelemre méltó immunválasz, akinek volt koronavírus-fertőzése, majd felvette az mRNS-vakcinát.
Hatziiognnou Gyanítja azonban, hogy a jelenség gyakori. Mint mondta, minden egyes vizsgált embernél ugyanazt tapasztalták és a tanulmány 14 páciens adatait közölte. A feltételezést számos más tanulmány is alátámasztja, azaz támogatja az elképzelést, miszerint a koronavírusnak és az mRNS-vakcinának kitettség kivételesen erős immunitás kialakulását eredményezi.
-
Kiemelt hírek2024.08.16. 9:31
KRESZ-módosítás: már a gyalogos szándéka is elsőbbséget jelent a zebrán
-
Kiemelt hírek2024.08.26. 8:03
Két új HalfPrice üzlet is nyílik
-
Kiemelt hírek2024.10.03. 12:49
Bemutatták Gyurcsány krimijét
-
Kiemelt hírek2024.10.08. 12:12
Jön a visszaváltási rendszer benzinkutas verziója