Archív cikkek
PM: Indokolt a katás adózás felülvizsgálata
A minisztérium szerint ugyanis a kisadózó vállalkozók tételes adója „csak a visszaélésék visszaszorításával tarthatja meg a versenyképességét”.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint az a cél, hogy a kisadózó vállalkozások tételes adóját, ismert nevén a katát ne lehessen a munkaviszony visszaélésszerű kiváltására felhasználni. Parragh László ezért azt javasolja a kormánynak, hogy a hárommillió forint feletti rész után bizonyos mértékű,
akár 40 százalékos adót kelljen leróni.
Így már „nem érné meg trükközni a katával”. A kamara támogathatónak tartja a kata sávossá alakítását is, például úgy, hogy hatmillió forint éves árbevételig 50 ezer, afelett 65 ezer forint lenne a tételes adó mértéke.
Az ATV Híradója megkereste a Pénzügyminisztériumot Parragh elképzeléseivel kapcsolatban. A PM az alábbi választ adta:
„a cél továbbra is az, hogy az Európai Unió egyik legnépszerűbb adófajtája minél több kisvállalkozás adóügyi helyzetét segítse, de a kedvező szabályokkal egyetlenegy nagy cég sem élhet vissza. Csak a visszaélésék visszaszorításával tarthatja meg a kata a versenyképességét,
a Pénzügyminisztérium ezért minden erre vonatkozó javaslatot megvizsgál.
Piaci jelzések alapján kezdte meg tavaly a kormány a kata visszaélésszerű alkalmazásának a vizsgálatát. Azok a nagyobb cégek, amelyek munkaviszony helyett katásként foglalkoztatják alkalmazottjaikat, nemcsak a költségvetést károsítják, hanem jelentős illegális versenyelőnyre tesznek szert a tisztességesen adózó vállalkozókkal szemben, és az alkalmazottat is megfosztják számos munkavédelmi jogosultságtól.
A Pénzügyminisztérium elemzése alátámasztotta a piaci jelzéseket. Vizsgálta, hogy milyen arányban váltak katásokká a korábban munkajogviszonyban foglalkoztatottak. 2013-ban a katásoknak mindössze 3 százaléka volt korábban alkalmazott, ez az arány 2019 végére elérte a 40 százalékot.
A koronavírus-járvány ráadásul még kiszolgáltatottabbá tette azokat, akiket illegálisan katásként alkalmazott a cég. A katás vállalkozói szerződését ugyanis azonnal fel lehet mondani, míg a munkavállalót védik a munkajogi szabályok.” (atv)
-
Kiemelt hírek2024.06.24. 10:25
Utolsó perces góllal győzött a magyar válogatott a skótok ellen, egyelőre továbbjutásra állunk
-
Magyarország2024.06.04. 7:50
A Lidl lekörözte minden versenytársát a piacon
-
Nagyvilág2024.07.17. 3:55
Alkoholmentes sörkert nyílik Münchenben
-
Kiemelt hírek2024.07.12. 10:09
A hőség kellős közepén hagytak két kutyát egy autóban a XIII. kerületben