Connect with us
Pesti Hírlap, sok élmény

Nagyvilág

Színes lakóparkba költözhetnek a hajléktalanok

Létrehozva:

Hajléktalanoknak szánt lakópark Los Angelesben | Fotó: Lehrer Architects

Százötven hajléktalan kapott saját otthont Los Angelesben egy új építésű, színes és modern közösségi lakóparkban, amit egy hasznavehetetlen telken alakítottak ki, zseniális építészeti megoldásokkal.

A végtelen hosszú, de csupán hat méter széles nyúlványból és egy téglalapból álló nyeles telek semmire nem volt alkalmas, mikor a Lehrer építésziroda megkapta a feladatot, hogy tervezzen ide egy barátságos „falut” előre gyártott házakból, tisztálkodásra, főzésre alkalmas épületekkel, közösségi térrel és irodával, ahol a hajléktalanok megvethetik a lábukat, esélyt kapnak a munka világába és egy saját ingatlanba visszatérni. A négymilliós Los Angelesben a hajléktalanság súlyos, legalább hatvanezer embert érintő probléma, a pandémia alatt pedig újabb 13 százalékkal nőtt a száma azoknak, akik utcára kerültek. Számukra próbál a városvezetés kísérleti-kreatív projektekkel kiutat teremteni a lakhatási válságból, amihez kihasználatlan telek is akad bőven, mint bármely nagyvárosban. Az elmúlt egy évben már nyolc „városi falut” építettek, amiben 1047 hajléktalan talált eddig otthonra, és újabb nyolc építése van már folyamatban. 

A Whitsett West-i lakópark helyén korábban is hajléktalanok éltek, de dobozokból tákolt kunyhókban, infrastruktúra nélkül, egy autópálya és több raktárépület oldalában. Az építészek mindent megtettek, hogy a hajléktalanok emberi méltóságát visszaadják, megkapják az elvesztett privát szféra és a közösséghez tartozás lehetőségét is. Minden lakó kapott egy saját, 2,4 négyzetméteres kis házikót, ahová visszavonulhat. Ezek az előre gyártott, lapra szerelt, a helyszínen összeállított kis házak jó megoldások olyan városokban, ahol a klímával már nem kell sokat foglalkozni. A telket magas palánkkerítéssel is körbevették, hogy csökkentsék a kívülről érkező zajt, és nagyobb biztonságérzetet adjanak a lakóknak azzal, hogy nem lehet az utcáról belátni. A közösségi tereket, ahol enni, tanulni, dolgozni is lehet, úgy alakították ki, hogy barátságosak, kellemesek, modernek legyenek. „A szép, rendezett, színes környezet újra örömmel és a megbecsültség érzésével töltheti el a nehéz sorsú embereket, akiknek eddig nem lehetett ebben része” – mondta a Designboomnak az építésziroda vezetője, Michael B. Lehrer.

Legnépszerűbb cikkeink