Nagyvilág
Mit ad nekünk az űrturizmus?
Magyar idő szerint vasárnap hajnali egykor a Floridai-öbölben földet, vagyis vizet ért a SpaceX Dragon kapszulája, benne a történelem első négy civil űrhajósával.
Az űrhajósok boldogan és egészségesen tértek vissza háromnapos űrutazásukról.
Miközben 565 kilométer magasan keringtek a föld körül, egy furgon méretű kapszulában, amiben volt vécé (bár pont elromlott a szellőző ventilátora), és 45 percenként megnézték a naplementét az üvegkupolán át, még 160 millió dollárt is összegyűjtöttek a gyerekeket ingyenesen ellátó memphisi St. Jude gyermekkórház javára, ahol a legénység egyik tagja, Hailey Arceneaux orvosi asszisztensként dolgozik. Az ő útja történelmi jelentőségű: 29 évesen a legfiatalabb amerikaiként járt az űrben, emellett a világon az első űrhajós, akinek protézise van: bal combjába egy titánium rudat ültettek, miután kislányként legyőzte a csontrákot. Kivételes hősiessége erőt adhat a daganatos betegséggel küzdő gyerekek ezreinek, akiknek az űrből azt üzente: „Ha én ezt meg tudtam csinálni, nektek is menni fog!” A legénység másik női tagja, Dr. Sian Proctor főiskolai tanár pedig az első fekete nő, aki egy űrhajó pilótájaként repült az űrbe, még ha ez egy automatizált kapszula is volt.
A többség álmodozó milliomosok kártékony hobbijának tartja az űrturizmust, bár ez előnyökkel is jár az emberiség számára. Miután az Obama-kormány engedélyezte, hogy a NASA magáncégekkel szerződjön, hogy űrhajósat felvigyék a Nemzetközi Űrállomásra, egy évtized elég volt ahhoz, hogy a SpaceX kifejlessze a NASA-éhoz hasonló, 60 éve csiszolt technológiát az űrutazáshoz. Ma már a NASA is tanul tőlük, és ők építhetik meg a holdkompot a következő holdraszállásra. Mivel eddig csupán 600 ember járt az űrben, kevés alkalmunk volt vizsgálni, hogyan hat ránk a súlytalanság, vagy az űrből érkező sugárzás, az űrturistákkal megsokszorozódik erre a lehetőség. Végre olyan emberek is eljuthatnak az űrbe, akiknek például egy fogtömés miatt eddig erre esélye se volt. Minél többen foglalkoznak ezzel, annál erősebb lesz a tudományos együttműködés a földön, egyre gyorsabban fejlődik és olcsóbb lesz az űrtechnológia, ami a későbbi küldetésekben óriási haszonnal jár, emellett olyan találmányokat is ad nekünk, mint a teflonbevonat vagy a memóriahabos matrac.
-
Kiemelt hírek2024.10.03. 12:49
Bemutatták Gyurcsány krimijét
-
Kiemelt hírek2024.10.08. 12:12
Jön a visszaváltási rendszer benzinkutas verziója
-
Magyarország2024.10.14. 9:17
Kellemes őszi idő és némi eső vár ránk a héten
-
Magyarország2024.10.15. 9:28
A jövő kreatívjait keresik a hazai sneakerfesztiválon!