Nagyvilág
A horvát állam kifizeti a kórházak gyógyszeradósságának egy részét
Zdravko Maric pénzügyminiszter tárgyalásokat folytatott a cégek vezetőivel, miután azok a múlt héten leállították a kórházak 80 százaléka számára a gyógyszerek szállítását 5 milliárd kuna (240,3 milliárd forint) kintlévőségük miatt. Ezt azzal indokolták, hogy pénz nélkül maradtak, nem tudják kifizetni saját beszállítóikat sem.
Maric kiemelte: a kormány a múlt pénteken 300 millió kuna adósságot már kifizetett, a mostani összegről a kabinet csütörtöki ülésén hoz végleges döntést.
Mint mondta, a probléma összetett, és megtesznek mindent annak érdekében, hogy az egészségügyi ellátórendszerben ne legyenek fennakadások, főleg ami a gyógyszerellátást illeti.
Szükség lesz további intézkedésekre is – mondta -, hogy ne keletkezzenek újabb kötelezettségek.
A cél a fizetési határidő 160 napra csökkentése, és a kintlévőségeket rendezése. A törvényben előírt hatvannapos fizetési határidőt betartani csak abban az esetben lesz lehetséges, ha nem termelődnek újabb költségek – hangsúlyozta.
Hozzátette: mindazonáltal jó lenne, ha a gyógyszer-nagykereskedők felé felhalmozott régi és új adósság lenne az egészségügy egyetlen problémája.
Vili Beros egészségügyi miniszter elmondta: az egészségügyi intézményeknél felhalmozódott adósság eléri a 13 milliárd kunát (626,4 milliárd forint), ami részben a fizetésemelések és drága gyógyszerek következménye.
Horvátország személyenként évente valamivel több mint 800 eurót (292 127 forint) fordít az egészségügyi ellátás költségeire, ami a bruttó hazai termék (GDP) 7,4 százaléka, míg az európai átlag 9,9 százalék, azaz 3070 euró (1,12 millió forint) – tette hozzá.
Mivel az egészségügyi ellátórendszer évente 5-10 százalékkal drágul, ahhoz, hogy meg lehessen őrizni a hozzá fűződő jogot, növelni kell az állami költségvetés ez irányú kiadásait és az egészségbiztosítást – húzta alá.
A horvát egészségügyi ellátórendszer alulfinanszírozott és drasztikusan túlterhelt, emellett egyre több orvos és egészségügyi szakdolgozó hagyja el az országot. Zágráb 2015-ben fogadta el azt a nemzeti fejlesztési tervet, amelyben vállalta, hogy az elkövetkező három évben stabilizálja és fenntarthatóvá teszi az egészségügyi rendszert. Ugyanakkor az eddigi kormányok minden kezdeményezése erős ellenállásba ütközött az orvosok és a betegek részéről. Legyen szó kórházak vagy osztályok összevonásáról vagy az egészségügyi szolgáltatások drágulásáról.
-
Kiemelt hírek2024.08.16. 9:31
KRESZ-módosítás: már a gyalogos szándéka is elsőbbséget jelent a zebrán
-
Kiemelt hírek2024.08.26. 8:03
Két új HalfPrice üzlet is nyílik
-
Kiemelt hírek2024.10.03. 12:49
Bemutatták Gyurcsány krimijét
-
Kiemelt hírek2024.10.08. 12:12
Jön a visszaváltási rendszer benzinkutas verziója