Magyarország
Közösséget épít a TÁNC fesztiválja Veszprémben
Tánctól pezsgett Veszprém hat napon át: huszonharmadik alkalommal rendezték meg a TÁNC Fesztiválja nemzetközi kortárs összművészeti fesztivált.
Az előadók és a közönség számára is felszabadító volt a pandémia óta először újra együtt fesztiválozni, ami nagy lendületet adott a személyes találkozásoknak teret adó, hangulatos programsorozatnak.
Ha innen Budapestről azt hinnénk, Veszprém kisváros, mindjárt megváltozna a véleményünk, ha két fesztiválhelyszín közt kellene egymás lábnyomában lépdelve, vagy nagyon-nagyon lassan, majd elképesztően gyorsan táncolva átérni. Mészáros Máté A távolság mechanikája című performatív sétája több napon is a legjobb közösségteremtő foglalkozás volt. A tánc és a mozgás segítségével olyan embereket is megnyitott egymás felé, akik amúgy soha nem találkoznának.
A Lábán-díjat (a legnagyobb kortárstáncos szakmai elismerést) 2020-ban elnyerő, az Aerowaves nemzetközi kortárstánc platform által az év 20 legjobb európai előadása közé is beválogatott Mestermunka, Cuhorka Emese és Molnár Csaba bravúros, abszurdan szórakoztató „Bauhaus táncelőadása” a veszprémiek szívét is meghódította. Az alkotók a szakmai zsűri elismerése mellett megkapták a fesztivál közönségdíját, Molnár Csaba pedig az előadói különdíjat is. Az előadást remélhetőleg műsorra tűzi még a Nemzeti Táncszínház, és újra láthatjuk a Millenárison.
A fesztivál húzónevei a rangos társulatok, köztük a Frenák Pál Társulat, a Szegedi Kortárs Balett és a Gangaray Dance Company voltak, de mindenképp érdemes megjegyezni az egyik vendégfellépő, az olasz Claudio Stellato társulat nevét, hiszen ők februárban érkeznek a Trafóba Work (Munka) című fergeteges előadásukkal, amivel csaknem lebontották a Veszprém Agóra színháztermét. Aki csinált már lakásfelújítást, még jobban gurulni fog a nevetéstől a burleszkszerű figurákon, akik fura maszkokban, egymást túllicitálva ütnek át falakat és locsolnak szét több vödör festéket, persze pompásan megkoreografálva.
Horváth Csaba koreográfus, színházrendező, a Forte Társulat alapítója, aki 2020-ban vette át a Pannon Várszínház által szervezett fesztivál vezetését, számos újdonsággal bővítette a programok sorát. Az idén először mutattak be fény- és hanginstallációt, a Lighthouse fényművészeti társulat magába szippantó alkotását, a veszprémi Hangvillában. Először rendeztek családi napot is, ahol a játék, a cirkuszművészet, a tánc és a zene minden generációt és társadalmi réteget (a hátrányos helyzetűeket bevonva) megszólíthatott. Sikerült egy programjában üdítően izgalmas, emellett emberi léptékű, igazi közösségteremtő fesztivált létrehozni, amiért jövőre is érdemes lesz elmenni Veszprémbe.
-
Magyarország2024.10.14. 9:17
Kellemes őszi idő és némi eső vár ránk a héten
-
Kiemelt hírek2024.10.03. 12:49
Bemutatták Gyurcsány krimijét
-
Magyarország2024.10.15. 9:28
A jövő kreatívjait keresik a hazai sneakerfesztiválon!
-
Kiemelt hírek2024.10.08. 12:12
Jön a visszaváltási rendszer benzinkutas verziója