Connect with us
Pesti Hírlap, sok élmény

Magyarország

Idén 80 ezer, összesen 4,4 millió vakcinát kapunk a Pfizertől

Létrehozva:

A Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. online sajtótájékoztatóján jelentette be a hírt.

Zsigmond Krisztina, a cég üzletág-vezetője elmondta, hogy világszerte az év végéig 50 millió adagot, 2021 végéig pedig 1,3 milliárd adag vakcinát oszt el a Pfizer a BioNTech-kel közösen fejlesztett oltóanyagból. Az Európai Bizottság 200 millió vakcinát kötött le, és további 100 millió adagra van opciója idén és jövőre.

Hozzátette: a vakcinakészletet a kormányzati szállítási megállapodások alapján osztják szét. Az sem magánellátókhoz, sem pedig gyógyszertári forgalomba nem kerül, csak a kijelölt oltóközpontokban lehet majd megkapni.

Fabó Tamás, a Pfizer magyarországi orvosigazgatója elmondta, hogy a klinikai kísérletek 95 százalékos hatékonyságot mutattak a beoltottaknál. A résztvevő 43 ezer ember fele placebót, másik fele oltást kapott, és az előbbi csoportba tartozókból 162 ember kapta el a fertőzést, míg a vakcinacsoportba tartozók közül nyolcan. Az is kiderült, hogy a 65 év felettieknél is 91 százalékos volt a hatékonyság.

Megjegyezte: azt még nem lehet megmondani, hogy az oltás mennyi időre ad védettséget. A beoltottakat két éven keresztül fogják követni ez ügyben.

Vereckei Péter, a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy az úgynevezett mRNS technológián alapuló vakcinafejlesztés egyik nagy előnye, hogy a megváltozott vírusvariációkra is viszonylag rövid időn belül lehet reagálni, így az új vakcina akár hat hét alatt előállítható.

A technológia lényege, hogy az emberi sejtekbe a vírus RNS-ének, vagyis örökítőanyagának egy szakaszát juttatják be, és ennek alapján a sejtek előállítják a vírus egy, ilyen formában ártalmatlan fehérjéjét, amely azonban kiváltja a vírus elpusztításához szükséges immunreakciót.

Az „angliai vírusmutációval” kapcsolatban Vereckei Péter, a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatója azt mondta el, hogy emiatt egyelőre nem kellett módosítani a vakcinát.

Az ügyvezető igazgató hatalmas áttörésnek nevezve a vakcinafejlesztést, úgy fogalmazott, ez nagyon fontos pillanat a vállalat életében, hiszen „soha nem volt sürgetőbb szükség a vakcinára”. Kitért arra, hogy a vakcina fejlesztése végig transzparensen zajlott, a részeredményeket közzétették és megosztották azokat a hatóságokkal is.

(MTI)

Legnépszerűbb cikkeink