Kiemelt hírek
Megtiltották, hogy veszélyhelyzet alatt mondjanak fel az egészségügyi dolgozók
Az új kormányrendeletekben az átmeneti időt is meghosszabbították.
Jövő év januárjától kaphatják új fizetésüket az orvosok, az átmeneti idő pedig csak jövő március 1-én fog véget érni, szemlézte az Index a szombat este a Magyar Közlönyben megjelentetett kormányrendeleteket. Ezentúl viszont az egészségügyben dolgozók nem adhatják be a felmondásukat, ha épp veszélyhelyzet van az országban.
Pontosan így fogalmaznak: „az Eszjtv. hatálya alá tartozó egészségügyi szolgáltatónál foglalkoztatott egészségügyi dolgozó és egészségügyben dolgozó az egészségügyi szolgáltatónál fennálló jogviszonyát – a rendkívüli megszüntetés kivételével – nem szüntetheti meg a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) Korm. rendeletben kihirdetett veszélyhelyzet (a továbbiakban: veszélyhelyzet) ideje alatt.”
A változásokat a Magyar Rezidens Szövetség is átnézte. Ők kiemelték, hogy eddigi híresztelésekkel ellentétben azok mégsem rögzítik, hogy mindenki számára az országos kórház-főigazgató gyakorolja a munkáltatói jogokat, nem teszik a másodállások engedélykötelezettségének a határidejét 2023-ra, valamint azt sem tartalmazzák, hogy vállalkozóként 2022 végéig dolgozhatnak azok, akik ilyen szerződéssel rendelkeznek.
A rendeletek arra is kitérnek, hogy ezentúl egészségügyi dolgozókat kirendelni csak a betegellátás biztonságának fenntartása érdekében szabad, és a kirendelés minden részletéről írásban tájékoztatni kell az érintetteket, 10 nappal a munka megkezdése előtt.
A Portfolio felhívta a figyelmet arra az ellentmondásra, hogy míg a Közlönyben megjelentek március 1-re teszik az átmeneti időszak végét, az Emmi szerint az egészségügyi szolgálati jogviszonyt csak április 1-én vezetik be.