Magyarország
Matolcsy György: Fordulat kell az egészségügyben és a magyar életmódban is
A jegybankelnök leírta, mi kell a 2020-as évtized megnyeréséhez. Már az első három évben meg kell tervezni és el kell indítani a 2030-ig szükséges reformok legalább 80 százalékát, jól kell kiaknázni Magyarország geopolitikai helyzetét, időbeli környezetét, az emberi-intézményi erőforrásokat és a nem humán tényezőket.
A Magyar Nemzeti Bank elnöke a növekedés.hu portálon hétfőn megjelent véleménycikkében kifejti: Magyarország 2020-ban belépett a rendszerváltoztatást követő – 1990-tól 2010-ig tartó –átmeneti időszak utáni 20 év második évtizedébe, írja az MTI.
„A magyar receptet ismerjük. Jelentős átalakításokkal, tehát reformokkal, már az évtized elején megnyerni az évtized egészét” – közölte, hozzátéve: a 2010–2019 közötti évtized 50 legfontosabb reformjából legalább negyvenet az első három évben dolgoztak ki és vezettek be.
A jegybankelnök szerint a siker megismételhető a következő évtizedben, amihez a bevált receptet kell használni: „előre kell hozni 2030-ra nemzeti céljaink teljesítését, erős reformokat és fordulatokat kell végrehajtani”.
Matolcsy György több feltételt sorol fel, amelyekre a „történelmi tanulságok alapján” 2030-ra szükség lesz. Ezek:
- teljes demográfiai fordulat legalább évi 110 ezer újszülöttel;
- teljes életmódfordulat, ami az egészséges és aktív életmódot teszi általános mintává;
- teljes intézményi fordulat az egészségügyben;
- új, biztonságos, tehát fenntartható nyugdíjrendszer;
- versenyképes oktatási rendszer, egyetemek az első 100 között;
- a pénz és technológia házasságából előálló új pénzügyi rendszer;
- világszínvonalú közlekedési infrastruktúra; egészséges mezőgazdaság és biztonságos élelmiszeripar;
- tőke- és technológiaintenzív ipar;
- fejlett kreatív ipar; sokszínű és dinamikus szolgáltató szektor, továbbá versenyképes és hatékony, iránymutató állami intézmények.
Ebből lép elő a második – az előző évtizedben egyszer már megszülető – 150 milliárd eurónyi magyar GDP legalább kétharmada, ezek nélkül aligha; ehhez kellenek okos és mély reformok már az évtized elején – írta.
(MTI)