Archív cikkek
Az ellenzéki pártok nem szólalhatnak fel a Trianon 100. évfordulójáról megemlékező parlamenti ülésen
Ugyan a DK-t kivéve minden párt elfogadta a beterjesztett politikai nyilatkozatot, de kormánypárti képviselők csak egy hét múlva szólalhatnak hozzá.
Nem kapnak szót az ellenzéki képviselők a trianoni szerződés évfordulóján tartott emlékülésen – írja a Népszava. A lap szerint lett volna esély rá, hogy az Országgyűlés politikai törésvonalaktól mentesen tartsa meg emlékülését június 4-én, a trianoni szerződés századik évfordulóján, de végül csak a kormánypártok hangja hallatszik majd.
Kövér László és Áder János beszédet mond majd, a képviselők pedig elkezdik „megvitatni” A nemzetiségi önazonosság védelméről szóló politikai nyilatkozatot, amely megállapítja, hogy „az első világháborút lezáró békekötések keretében az ezer esztendeje európai szülőföldjén élő magyarságot megfosztották nemzeti önrendelkezési jogának gyakorlásától”. A dokumentum szerint
„a Magyarországgal szomszédos egyes országokban élő magyar közösségek az elmúlt három évtized során folyamatosan a diszkrimináció számos formájával szembesülnek”.
A nyilatkozat ezért – hangsúlyozva, hogy
a szomszédállamokkal Magyarország jó viszonyra törekszik
– arra hívja fel az érintett kormányokat és az Európai Uniót is, hogy tegyenek meg mindent a magyar kisebbségek jogainak, önazonosságának erősítéséért. Mint a Népszava emlékeztet, a nyilatkozat tartalma nem új: az eredetileg a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF) által elfogadott állásfoglalást ültették át a beterjesztők, Kövér László, Potápi Árpád, Pánczél Károly és Kocsis Máté fideszes, valamint Harrach Péter és Semjén Zsolt KDNP-s képviselők.
Az ok pedig, amiért nem szólalhatnak fel ellenzéki képviselők, a következő: a KMKF-nek – a Demokratikus Koalíciót leszámítva – az ellenzéki képviselőcsoportok is a tagjai, a nyilatkozatot pedig a bizottságban konszenzussal fogadták el, de a Fidesz-KDNP a nyilatkozat benyújtóinak listájára nem vett fel egyetlen ellenzéki képviselőt sem.
Mindezt ráadásul egy banális figyelmetlenség is tetézte:
a szocialista Harangozó Tamás a KMKF-konszenzusra hivatkozva beterjesztett egy napirendi módosító indítványt annak érdekében, hogy az ellenzéki frakciók vezérszónokai is elmondhassák véleményüket, ezt azonban kedden elutasította a parlament. Kövér László erre kézfelemeléses szavazást rendelt el, ami megzavarta a képviselőket, és a szocialisták egy része nem emelte fel a kezét, miközben a Fideszben többen is felemelték a kezüket.
Csak a Facebookon és a YouTube-on lesznek megemlékezések Trianon 100. évfordulóján
Ma este klippremierrel kezdődik az online programsorozat. Az interneten emlékezik a magyarság a nemzeti összetartozás napjára, június 4-re – közölte Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár szerdán az MTI-vel. Mint írta, az összetartozás napjának előestéjén, vagyis ma este 20.00 órakor a Facebookon klippremier lesz: a Hazám, hazám – az összetartozás dala hangzik el.
A Népszava megkérdezte a Fidesz-frakciót, onnan nem hivatalosan azt a tájékoztatást kapták, hogy
a június 4-i évfordulón csak a parlamenti vita nyitánya lesz, egy hét múlva elmondhatja véleményét az ellenzék is.
És hogy még kacifántosabb legyen a történet, a Párbeszéd javaslatát, miszerint Budapesthez hasonlóan az egész országban legyen egyperces néma megemlékezés június 4-én, a parlament nemzeti összetartozás bizottságában támogatta a Fidesz, így az napirendre is kerülhet – csak éppen a jövő héten, mert az indítvány sürgősségi megtárgyalásához már nem járult hozzá a kormánypárt.
-
Kiemelt hírek2024.10.03. 12:49
Bemutatták Gyurcsány krimijét
-
Kiemelt hírek2024.10.08. 12:12
Jön a visszaváltási rendszer benzinkutas verziója
-
Magyarország2024.10.14. 9:17
Kellemes őszi idő és némi eső vár ránk a héten
-
Magyarország2024.10.15. 9:28
A jövő kreatívjait keresik a hazai sneakerfesztiválon!