Nagyvilág
Precedenst teremtett volna Assange kiadatása az RSF szerint
A brit bíróság döntése, amelynek értelmében nem adható ki az Egyesült Államoknak Julian Assange, a WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítója, történelmi pillanatnak számít a szabad véleménynyilvánítás szempontjából – e meggyőződésének adott hangot Christophe Deloire, a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-jogvédő szervezet főtitkára.
„Függetlenül attól, hogy mik a hivatalos érvek, a döntés, hogy Assange nem adható ki, történelmi fontosságú a tájékoztatáshoz való jog szempontjából. (Ügye) nem jelent további fenyegetést az oknyomozó újságírás számára” – írta a Twitteren az RSF főtitkára, aki szerint „a kiadatás precedenst teremtett volna”.
A londoni büntetőbíróság hétfőn nem jogerősen úgy döntött: a brit kormány nem adhatja ki a WikiLeaks brit börtönben ülő alapítóját az Egyesült Államoknak, amelynek 14 napja van fellebbezni a döntés ellen. A bírósági határozat értelmében Assange elsősorban azért nem adható ki az amerikai hatóságoknak, mert reális annak a kockázata, hogy az amerikai vizsgálati fogságban öngyilkosságot követ el.
Az ausztrál állampolgárságú Assange ellen az amerikai hatóságok a brit kormányhoz benyújtott kiadatási kérelemben 18 vádpontot fogalmaztak meg. Ezek közül 17 kémkedéssel, egy pedig számítógépes rendszerek feltörésével vádolja a férfit. Assange portálja hozzávetőleges becslések szerint csaknem 500 ezer titkos amerikai diplomáciai táviratot szerzett meg, és az elmúlt években ezek jelentős részét átadta médiapartnereinek.
A WikiLeaks szerint politikailag motivált vádakról van szó.
(MTI)
-
Magyarország2024.10.14. 9:17
Kellemes őszi idő és némi eső vár ránk a héten
-
Kiemelt hírek2024.10.03. 12:49
Bemutatták Gyurcsány krimijét
-
Magyarország2024.10.15. 9:28
A jövő kreatívjait keresik a hazai sneakerfesztiválon!
-
Kiemelt hírek2024.10.08. 12:12
Jön a visszaváltási rendszer benzinkutas verziója