Nagyvilág
Soha annyi újságíró nem volt börtönben a világon, mint az idén
Soha annyi újságíró nem volt börtönben a világon, mint az idén – állapítja meg kedden közölt éves jelentésében a Bizottság az Újságírók Védelmére (CPJ) nevű, New York-i székhelyű jogvédő szervezet, és hozzáteszi: ennek az lehet az oka, hogy számos autokrata kormány próbálta erőteljesen korlátozni a koronavírus-járványról és a tiltakozó megmozdulásokról szóló tudósításokat.
December 1-jén legalább 274 újságíró volt börtönben, a legtöbb azóta, hogy a CPJ a 90-es évek elején elkezdte gyűjteni az erre vonatkozó adatokat – írja az MTI.
Tavaly december 1-jén ez a szám 250 volt. A legtöbb újságírót az idén Kínában, Törökországban, Egyiptomban és Szaúd-Arábiában vették őrizetbe a szervezet adatai szerint.
A CPJ úgy véli, az autokrata kormányok azért voltak bátrabbak az újságírók őrizetbe vételében, mert a Donald Trump elnök vezette Egyesült Államok megszűnt a demokratikus értékek globális őrzője lenni, sőt, maga az elnök támadta rendszeresen az őt bíráló médiát. Az idén 34 újságírót zártak be a világon azzal a váddal, hogy „hamis híreket” közöl. Tavaly 31-et.
“A világon bebörtönzött rekordszámú újságíró Donald Trump elnök öröksége a sajtószabadság területén” – jelentette ki Joel Simon, a CPJ ügyvezető igazgatója.
Noha december 1-jén már egyetlen amerikai újságíró sem volt rács mögött, az Egyesült Államokban az év folyamán 110-et tartóztattak le közülük, vagy vettek bűnvádi eljárás alá. Legtöbbjüket aközben vették őrizetbe, hogy tudósított a rendőri erőszak elleni valamelyik tüntetésről – állítja a CPJ. Egyúttal idézi a sajtószabadság egyesült államokbeli helyzetét figyelemmel kísérő tömörülés, a U.S. Press Freedom Tracker adatait, melyek szerint 2020-ban mintegy 300 amerikai újságírót ért támadás, többségükben éppen a rendőri erők részéről.
Azoknak az országoknak a sorát, amelyekben a leginkább emelkedett a börtönbe zárt újságírók száma, Fehéroroszország vezeti, miután Aljakszandr Lukasenka elnök csalárd módon történt augusztusi újraválasztása óriási tüntetéshullámot váltott ki az országban, valamint Etiópia, ahol a politikai válság fegyveres konfliktusba torkollt.
A világon bebörtönzött újságírók kétharmadát államellenes bűncselekmény vádjával zárták be – például terrorizmusért vagy betiltott szervezethez tartozásért -, és az esetek majdnem 20 százalékában nem is közölték bebörtönzésük okát.
Hétfőn a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-jogvédő szervezet adott ki hasonló jelentést, amely szerint az idén 387 újságírót vettek őrizetbe a világban. Ez az adat az előző évhez képest szinte nem változott annak ellenére, hogy az egészségügyi válsággal összefüggésben nőtt az önkényes letartóztatások száma – állapította meg az RSF. A szervezet úgy fogalmazott, hogy a fogva tartott újságírók száma továbbra is magas, történelmi összehasonlításban.
-
Magyarország2024.10.14. 9:17
Kellemes őszi idő és némi eső vár ránk a héten
-
Kiemelt hírek2024.10.03. 12:49
Bemutatták Gyurcsány krimijét
-
Magyarország2024.10.15. 9:28
A jövő kreatívjait keresik a hazai sneakerfesztiválon!
-
Kiemelt hírek2024.10.08. 12:12
Jön a visszaváltási rendszer benzinkutas verziója