Nagyvilág
Emberi jogi szervezetek szerint népirtás zajlik Kínában
Emberiesség elleni bűncselekmény és népirtás folyik az ujgur kisebbség ellen Kína Hszincsiang régiójában, ahol több mint egymillió embert őriznek táborokban – állította kedden több mint húsz emberi jogi csoport egy levélben.
A nyílt levélben a szervezetek, többek között az egyesült államokbeli székhelyű Uighur Human Rights Project and Genocide Watch, felszólítja az ENSZ Emberi Jogi Tanácsát, hogy kezdeményezzen vizsgálatot az ügyben.
A dokumentum szerint a jogsértő hatósági beavatkozások keretében 1-1,8 millió embert tartanak önkényesen fogva internáló táborokban, a széles körű programban a politikai átnevelést folytatnak, embereket tüntetnek el erőszakosan, kulturális helyszíneket semmisítenek meg, kényszermunkát végeztetnek, aránytalan mértékben sújtanak börtönbüntetéssel, kényszerítő születésmegelőzési kampányt és politikát folytatnak.
A nemzetközi jog az emberiesség elleni bűncselekményeket átfogóan és rendszer szerűen határozza meg, míg a népirtást a lakosság egy részének elpusztítására irányuló szándéknak, amit azonban nehéz bizonyítani.
Az emberi jogi csoportok szerint ezek az intézkedések elérik a népirtásnak minősülő cselekmények határát és úgy vélik, hogy „nemzetközi bűncselekménynek” minősül a születések megakadályozását célzó intézkedések bevezetése egy etnikai vagy vallási csoport körében.
Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa hétfőn azt mondta: tárgyal a kínai hatóságokkal arról, hogy az ujgurok folytatott bánásmód miatt felkereshesse Hszincsiang tartományt.
Sarah Brooks, az International Service for Human Rights képviseletében a Reuters hírügynökségnek kifejtette, Bachelet Kínával kapcsolatos észrevételei semmitmondók voltak, egy szó sem hangzott el arról, milyen emberi áldozatok árán történik a kínai jogok megsértése, de nem esett szó az ujgurokról, Hongkongról, sem a szólásszabadságról, az önkényes fogva tartásról és még a civil szervezetek elleni hatósági fellépésről.
A kínai külügyminisztérium egyelőre nem reagált a jogvédők állításaira.
Peking szerint a táborokban szakképzés folyik, a kiképző központok pedig a részei a terrorelhárítás és a radikalizmus elleni intézkedéseknek.
(MTI)
-
Magyarország2024.10.14. 9:17
Kellemes őszi idő és némi eső vár ránk a héten
-
Kiemelt hírek2024.10.03. 12:49
Bemutatták Gyurcsány krimijét
-
Magyarország2024.10.15. 9:28
A jövő kreatívjait keresik a hazai sneakerfesztiválon!
-
Kiemelt hírek2024.10.08. 12:12
Jön a visszaváltási rendszer benzinkutas verziója