Nagyvilág
Mi az ideális testsúlyod?
Az elmúlt évszázadokban folyton változott a szépségideál. Míg a 18. században a kerekded formákat tartották esztétikusnak, addig ma inkább a vékony, sportos testalkat a nyerő – ám lassanként ez is megdőlni látszik a média hatására. Az egészséges testsúlytartományról azonban kevés szó esik. Honnan tudhatod, hogy megfelelő-e a súlyod, vagy hogy szükség van-e testsúlykontrollra? Görgess tovább, segítünk!
Hogyan működik a testtömegindex-kalkulátor?
Nem sok beleszólásod van abba, hogy milyen magas vagy, vagy hogy milyen hosszú a combod. Jó hír viszont, hogy az összképért – és az egészségedért – sokat tehetsz, ha odafigyelsz a tested változásaira, melynek jó indexe a testsúly. Számos körülménytől függ, hogy mit mutat a mérleg, azonban egy egyszerű képlet segítségével megtudhatod, hogy körülbelül hány kiló számodra a legoptimálisabb.
A BMI – avagy testtömegindex-kalkulátor, angolul Body Mass Index – abban segít, hogy a magasságod és az aktuális súlyod alapján meghatározza, milyen súlytartományba esel. Egyes kalkulátorok a nemet és az életkort is figyelembe veszik. Az ideális testsúlyt úgy kapod meg, hogy az aktuális kilóban mért testsúlyod elosztod a méterben mért magasságod négyzetével. Ha nem akarsz számolgatni, több kalkulátort is találhatsz az interneten. A rendszeres ellenőrzés mankó lehet abban, hogy figyelmet szentelj a testsúlykontrollnak is.
Magyarországon ma a lakosság mintegy 64 százaléka túlsúlyos, vagy elhízott. Általánosságban azonban négy súlykategóriáról beszélhetünk, melyeket további alcsoportokra lehet bontani.
- Soványság: súlyosan soványnak számít, akinek 16 alatti a BMI-értéke, míg 16-16,99 között mérsékelt soványságról beszélhetünk. 17 és 18,49 között a soványság enyhe.
- Normális testsúly: ha az érték 18,5 és 24,99 közé esik, részben megnyugodhatsz, hiszen a feladatod, hogy továbbra is tartsd a súlyodat a megfelelő testsúlykontrollal. A látszólag normál testsúlynak is vannak buktatói: ilyenkor is lehet túl magas a testzsírszázalék, ami szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát rejti magában.
- Túlsúly, elhízás: túlsúlyosnak számít, akinek 25 feletti értéket mutat a kalkulátor. 30-tól I. fokú az elhízás, 35-től II. fokú, 40-es értéktől pedig III. fokú, azaz súlyos elhízásról van szó.
Általános közérzet kontra testsúly
Akár hajszálpontos számok nélkül is érzékelheted, hogy rendben van-e a súlyod. Ha összességében energikusnak és mozgékonynak érzed magad, valószínűleg az egészséges tartományban vagy. Ez akkor is igaz lehet, ha évek óta képes vagy különösebben komoly testsúlykontroll nélkül is megőrizni az alakodat. A lényeg, hogy az átlagos életviteleddel összeegyeztethető legyen az egészséges étrend és a rendszeres mozgás is. Ez viszont nem mindig ilyen egyszerű.
Testsúlykontroll a hétköznapokban
Lehetnek olyan időszakok, amikor elhanyagolod az egészséged, nem érzed a kellő motivációt az egyensúly megtartására. A vica-versa elv azonban itt is remekül megállja a helyét: ha tudatosabban élsz és étkezel, rengeteg pozitív hozadékkal járhat az élet más területein is.
Mit és hogyan egyél?
A kiegyensúlyozott táplálkozás alapja, hogy kevés feldolgozott ételt eszel. Részesítsd előnyben a fehér húsokat, a zöldségeket és gyümölcsöket, a hidegen sajtolt olajokat és a lassan felszívódó szénhidrátokat! Kerüld az üres kalóriákat: ilyenek például az üdítők és a mesterséges adalékanyagokat tartalmazó nassolnivalók.
Iktasd ki az „egy falat ebből nem árthat” felfogást is! Tarts az étkezések között 3-5 órányi szünetet, így a természetes zsírbontó folyamatok beindulhatnak, nem ingadozik az inzulinszint egyetlen bedobott falat miatt! A főétkezések között kizárólag tiszta vizet fogyassz, minden nap legalább 3 literrel! Egyél naponta 4-5 alkalommal, ne sanyargasd magad feleslegesen azzal, hogy kihagysz egy-egy étkezést! Ez falásrohamokat okozhat, ami egyenes út az elhízáshoz, az inzulinrezisztenciához, vagy akár a cukorbetegséghez is.
Mit és hogyan mozogj?
A testsúlykontrollban a mozgás az aduász: ha kicsit „megszalad” a napi kalóriabevitel, kompenzálhatod egy kicsit több mozgással. Az edzést pedig ne úgy képzeld el, hogy minden nap órákig izzadsz a konditeremben, és egy percet sem élvezel az egészből. Válassz olyan mozgásformát, ami szórakoztat, kikapcsol, örömmel tölt el! Ez lehet a kocogás, a jóga, hegyi túrázás, biciklizés, vagy valamilyen tánc. A lényeg, hogy be tudd illeszteni az életviteledbe. Ha valamit nem élvezel, az hamar ki fog kopni a napi teendők listájáról, és kezdheted elölről az egész életmódváltást.
Ha a normális tartományban van jelenleg a súlyod, akkor sem szabad elhanyagolni a rendszeres testmozgást és a rostban, fehérjében, és lassan felszívódó szénhidrátban gazdag táplálkozást. Egy átlagos életvitel esetén az a legfontosabb, hogy mindenben találd meg az egyensúlyt. Minden nap tegyél azért, hogy megőrizd egészséged! Amellett, hogy ezzel megelőzheted az egészségi problémákat, az általános közérzeted is jobb lehet. Ez pedig hatással lesz a teljesítményedre, az önbizalmadra, és a magánéletedre is. (x)
-
Magyarország2024.10.14. 9:17
Kellemes őszi idő és némi eső vár ránk a héten
-
Kiemelt hírek2024.10.03. 12:49
Bemutatták Gyurcsány krimijét
-
Magyarország2024.10.15. 9:28
A jövő kreatívjait keresik a hazai sneakerfesztiválon!
-
Kiemelt hírek2024.10.08. 12:12
Jön a visszaváltási rendszer benzinkutas verziója