Magyarország
Nyáron is ölhet a kéményből visszaáramló szén-monoxid
A nagy melegben csökken a kémények huzathatása, így nő a szén-monoxid visszaáramlásának veszélye – figyelmeztetett az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
A www.katasztrofavedelem.hu oldalon azt írták, mivel több háztartásban is egész évben gázüzemű, fali vízmelegítővel, kazánnal állítják elő a meleg vizet, a szén-monoxid-mérgezés veszélye egész évben fenyeget.
Felhívták a figyelmet arra, hogy a nyári melegben csökkenhet a kémény huzata, így fokozott a veszélye annak, hogy visszaáramlik a szén-monoxid a lakótérbe.
A nyílt égésterű készülékek esetében az égéstermék hőmérséklete és a lakáson kívüli, környezeti hőmérséklet különbségéből adódó nyomáskülönbség befolyásolhatja a kémény huzatát
– írták, hozzátéve, minél magasabb a külső hőmérséklet, annál kisebb a nyomáskülönbség, ami gyengíti a kémény huzathatását.
Kiemelték: visszaáramláshoz vezethet az is, ha egy gázkészüléket nem tartanak karban, de például a szagelszívó-ventilátorok, páraelszívók és klímaberendezések is megváltoztathatják a lakásban uralkodó nyomásviszonyokat.
Ezeket a készülékeket nem szabad a tüzelőberendezéssel egyidejűleg használni – emelték ki, hozzátéve, fontos, hogy ezeket az eszközöket szakember telepítse.
Az OKF tudatta azt is: a tűzoltók tapasztalatai szerint minden negyedik szén-monoxid-mérgezéses eset a fürdőszobában történik. Az ott üzemelő fűtőkészülékek, kombi gázkészülékek, illetve az átfolyós rendszerű vízmelegítők a mérgező gáz elsődleges forrásai – tették hozzá.
Vasárnap öt ember került kórházba szén-monoxid-mérgezés gyanúja miatt Budapesten. (MTI)