Archív cikkek

Tegnap 70-en gyógyultak meg, egyre kevesebben vannak házi karanténban

Published

on

Ha egy megyében több kórház van, egymással kell megegyezniük az ágyak kiürítéséről. Az Operatív Törzs megtartotta napi sajtótájékoztatóját.

10 millió maszk és 24 600 izolációs köpeny érkezett a Liszt Ferenc repülőtérre tegnap – kezdte az Operatív Törzs szerdai tájékoztatóját Kiss Róbert rendőr alezredes. Azt is elmondta, hogy jelenleg 13 360-an vannak házi karanténban. Ez a szám közel ezerrel kevesebb a tegnapinál (14 355) és jóval kevesebb a múlt heti adatnál, amikor egy időben 16 ezer embernek tiltották meg az otthona elhagyását. Egy házi karanténban lévő embert tegnap elkaptak a Liszt Ferenc repülőtéren, és szabálysértési eljárást indítottak ellene – tette hozzá Kiss.

A gyógyultak száma 192-re emelkedett a tegnapi 122-ről, az új gyógyultak között pedig megtalálható mindenféle korosztály – mondta Müller Cecília országos tisztifőorvos. 12 idős, krónikus beteg hunyt el, ők mindannyian 64 év felettiek voltak. Velük együtt összesen 134-en veszítették életüket a koronavírus miatt Magyarországon. Azt is elmondta, hogy az 1035 magyar idősotthon közül először a nagyobbakat, több száz férőhelyeseket fogják ellenőrizni, és elsősorban azt vizsgálják majd, mennyire vannak jól ellátva védőfelszerelésekkel.

Muszáj elvégezni a sürgős műtéteket

Az országos tisztifőorvos szerint az elmúlt hetekben rendben volt a járvány kezelése az országban, de bármikor történhet egy nagy számú megbetegedés bármelyik kórházban. (Müller Cecília március 29-én napokon belül tömeges megbetegedést jósolt.) Emiatt kérték a kórházi ágyak kiürítését: mindenképpen el akarják kerülni, amit „egyik-másik országban láttunk, hogy rászakad az egészségügyi rendszerre rengeteg beteg, nem jut mindenkinek ellátás, nincs hely, a folyosón fekszenek a betegek”. Arra kérte a kórházakat, hogy tartsák be a kiürítésre vonatkozó szabályokat, és felhívta a figyelmet arra, hogy ha egy megyén belül több kórház van, akkor egymással kell megegyezniük, hogy a szükséges számú ágy rendelkezésre álljon.

Müller szerint nem történhet olyan, hogy sürgős beavatkozás, életmentő műtét marad el a kórházi ágyak kiürítése miatt, hiszen a betegek hazaküldését minden esetben orvosszakmai döntés előzi meg. Ha valaki mégis ilyet tapasztal, akkor az intézményvezetőhöz, betegjogi képviselőhöz fordulhat, vagy bejelentheti a Nemzeti Népegészségügyi Központban.

Nem minden cukorbeteg veszélyeztetett

Érezhetően mérséklődött a pánikhangulat – válaszolta újságírói kérdésre Kiss Róbert. Ez annak is köszönhető, hogy a korábban személyforgalomra használt határátkelőhelyeket átadták a teherforgalomnak, így biztosítva a folyamatos élelmiszer-ellátást. Az utcai rendőri létszámot megfelelőnek találta, de hozzátette: ha negatív tendenciát tapasztalnak a korlátozások betartásánál, reagálni fognak rá.

Müllet Cecília szerint bármilyen kesztyű védhet a szennyezésektől, ha nem sérült, még akár a kerti kesztyű is, de figyelmeztetett: semmilyen kesztyű használata nem helyettesíti a gyakori, alapos, szappanos kézmosást. Felhívta a figyelmet arra, hogy azok a cukorbetegek, akik betartják az előírt diétát, és nincsenek szövődményeik, nem tartoznak a veszélyeztetettek közé.

Azt, hogy a véradás leállt volna Magyarországon, az országos tisztifőorvos cáfolta.

Legnépszerűbb cikkeink

Exit mobile version