Connect with us
Pesti Hírlap, sok élmény

Nagyvilág

Oroszország már nem ajánlott befektetésre

Létrehozva:

Kereskedők a New York-i tőzsdén március 1-jén | Fotó: Justin Lane / MTI/EPA

Megvonta Oroszországtól a befektetési ajánlású államadós-besorolást csütörtökön két nemzetközi hitelminősítő, a Moody’s Investors Service és a Fitch Ratings.

A Moody’s az eddigi „Baa3″-ról „B3″-ra rontotta a devizában és hazai valutában fennálló hosszú futamú orosz államadósság-kötelezettségek osztályzatát, és az új besorolást is további leminősítés lehetőségére utaló felülvizsgálat alatt tartja. A Moody’s módszertanában a „Baa3″ minősítés a befektetési ajánlású kategória alsó határa, az Oroszországnak most megadott „B3″ osztályzat azonban már mélyen a spekulatív sávban van. 

Nem sokkal a Moody’s csütörtöki bejelentése után a Fitch Ratings is a befektetési ajánlású szint alá, az eddigi „BBB”-ről – a Moody’s-hoz hasonlóan szintén egyszerre hat fokozattal – „B”-re minősítette vissza az orosz államadós-osztályzatot, és az új besorolást is negatív minősítési figyelőlistára helyezte. 

A múlt héten egy harmadik globális hitelminősítő, az S&P Global Ratings is megvonta Oroszországtól a befektetési ajánlású osztályzatot, „BBB mínusz/A-3”-ról egy fokozattal „BB plusz/B”-re – ugyancsak befektetésre már nem ajánlott szintre – rontva az orosz szuverén devizaadósság-kötelezettségek besorolását. 

A Moody’s és a Fitch által csaknem egyszerre bejelentett két csütörtöki leminősítés azt is jelenti, hogy Oroszország a nemzetközi intézményi befektetők körében már nem számít befektetésre ajánlott szuverén adósnak. A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis legalább két hitelminősítőnek befektetési ajánlású besorolást kell érvényben tartania az adott szuverén vagy kereskedelmi adósokra ahhoz, hogy a befektetési társaságok a szóban forgó ország vagy vállalat adósságeszközeit befektetésre ajánlottnak tekintsék.

A két hitelminősítő az ukrajnai háború miatt érvényesített súlyos és összehangolt nyugati szankciók kockázatnövelő hatásával indokolták a leminősítést. Attól tartanak, hogy fennakadások keletkeznek az orosz államadósság-kötelezettségek törlesztésében. A nyugati szankciók mindemellett jelentős bizalmi sokkot is okoztak, és ez valószínűleg tartós felfordulást okoz a reálgazdaságban és a pénzügyi szektorban egyaránt.

168 / PH

Legnépszerűbb cikkeink