Nagyvilág

Nagyok a dilemmák az Omikron miatt

Published

on

PCR-tesztre várakozók a johannesburgi Lancet laboratóriumban | Fotó: AFP / Emmanuel Croset

Európa számos országában szerveződnek mozgalmak, amelyek igazságtalannak tartják a korlátozásokat, így az oltatlanok diszkriminációját – olvasható Kárpáti János a 168 Óra hetilapban megjelent „Omikron, az új közellenség” című írásában.

Viszont a Dél-Afrikában felbukkant, Omikronnak elnevezett, igen nagy fertőzőképességű vírusvariáns – legalábbis átmenetileg – lecsillapíthatja a járványügyi intézkedések elleni erőszakos tiltakozókat.

Hollandiában egyelőre csak éjszakai nyitvatartási tilalmat vezettek be a nem létszükségleti cikkeket árusító üzletek, továbbá az éttermek, bárok és kulturális létesítmények számára – igaz, a délután öt órai kezdet aligha minősülhet éjszakának. Kivételt képeznek a szupermarketek, amelyek este nyolcig tarthatnak nyitva. Az intézkedés három hétre szól, karácsony előtt talán feloldják.

Az elmúlt hetekben Rotterdamban és más holland városokban erőszakos tiltakozások voltak, részben az akkor még csak este nyolc órától elrendelt étteremzárás – a szabadságjogok súlyos korlátozása – miatt. Oltás elleni, illetve az oltatlanok számára joghátrányokkal járó intézkedések elleni mozgalmak Németországban, Ausztriában, Csehországban, Horvátországban és Szlovéniában is felütötték a fejüket.

 

Harminc mutáció

A tüntetők politikai nézetei és jelszavai között szélsőjobbos, euroszkeptikus és baloldali anarchista hangok egyaránt fellelhetők. Viszont közös bennük az egyes országokban uralkodó politikai elittel szemben megnyilvánuló mélységes bizalmatlanság.

Az Omikron nevű vírusvariánsról – amelyet a tudomány B.1.1.529 változatként jelöl, és a legsűrűbben lakott dél-afrikai tartományban, Gautengben terjed iszonyatos sebességgel – egyelőre nem tudni, hogy mennyire hatékonyak ellene az ismert oltóanyagok. Állítólag legalább harminc mutációja létezik, és nagyon könnyen fertőz. Európa „védekezésként” igyekszik távol tartani az Afrika déli részéből származókat, illetve karanténba zárja az érkezőket.

 

Kilenc hónapos védettségi

A dél-afrikai változat megjelenése alaposan átírhatja Európában a nemzeti és az uniós forgatókönyveket. Az Európai Bizottság a múlt héten jutott el oda, hogy elérkezettnek látta az időt az áttérésre az országok szerinti rendszabályokról az egyének szerinti rendszabályokra. Vagyis a mozgást nem aszerint célszerű korlátozni, hogy ki honnan érkezik, hanem annak alapján, hogy az illető fel tud-e mutatni megfelelő védettségi igazolást. Januártól kilenc hónapban maximálják a védettségi igazolások érvényességét.

Most mindez felborulhat: nem tudni, hogy az eddigi védettség az Omikronnal szemben is hatásos-e, és Európa – de nemcsak Európa, hanem például Izrael, Szingapúr, Ausztrália és Japán is – próbál hermetikusan elzárkózni az Afrika déli részéből, a Dél-afrikai Köztársaság mellett Namíbiából, Lesothóból, Botswanából, Eswatiniből (az egykori Szváziföldről), Mozambikból és Zimbabwéból érkezőktől.

Az Európai Bizottság januártól megszünteti a koronavírus elleni oltóanyagokra vonatkozó exportkontrollját. Az új rendszerben az oltóanyaggyártóknak már nem kell exportengedélyt kérniük. Az exportkontroll-mechanizmust 2021 elején vezették be, mivel az AstraZeneca gyógyszercég azt állította: gyártási nehézségek miatt késedelmet szenvedett a vakcinák kiszállítása az uniós tagállamokba.

Legnépszerűbb cikkeink

Exit mobile version