Kiemelt hírek
Nem csak nézni volt jó, az adatok is magukért beszélnek
A csoportkör végéhez ért a labdarúgó Eb mezőnye, az UEFA hivatalos játékos-statisztikái szerint pedig magyar futballisták is fontos mutatók élmezőnyébe jutottak. Javítani ezen már nem lehet, de legalább a halálcsoportból emelt fővel és számokkal igazolt, jó teljesítménnyel esett ki a válogatott.
Kezdjük a kellemetlennel: az Eb eddig lejátszott meccsei alapján a legtöbb szabálytalanságot összesítő táblázat első helyén a szlovák Kucka áll, ám rögtön mögötte már a magyar Fiola Attila következik. A franciák ellen gólt szerző fehérvári játékos 9 szabálytalanságot követett el 3 meccs 266 perce alatt, vétkeit enyhíti, hogy mindössze egy sárga lapot kapott.
A szerelési kísérletek számát tekintve két magyar játékos is dobogós az egész Eb-mezőnyben: itt is visszaköszön Fiola, illetve Botka Endre, mindkét játékos 11-11 alkalommal akarta szerelni ellenfelét, és egyeránt 5-5 alkalommal jártak sikerrel. Erre a listára még Szalai Ádám is felfért, védőket megszégyenítő 9 szereléssel.
Labdaszerzésekben Nagy Ádám 24 esetben fülelt le lepattanót, átadást vagy beadást, amivel most az 5. helyen áll, a kategóriában egyébként a holland de Vrij (29 labdaszerzés) az első.
A veszélyhelyzetben történt mentéseket is számolják az UEFA-nál, itt Szalai Attila került az elitbe, 17-szer rúgta el vagy szerezte meg a labdát a riválisok elől, illetve megpróbálta.
A kategória éllovasa a svéd Danielson.
A védések számát tekintve Gulácsi Péter is TOP 10-es, az RB Leipzig kapusának 11 hárítása volt a három csoportmeccsen, ezzel holtversenyben – a szlovák Dúbravkával, a portugál Rui Patrícióval és az ukrán Buscsannal – az ötödik pozíciót foglalja el. A legtöbb védése az Eb-n eddig a török Uğurcan Çakırnak volt, igaz, kapott nyolc gólt is.
Támadásban Sallai Rolland 2 gólpasszával holtversenyben a 3., de jelenleg még bronzérmes a legtöbb csel tekintetében is. Nála csak a francia Mbappé (17 alkalommal) és a dán Mæhle (15) cselezett többször, a magyar támadó 12 kísérlet tett rá.
A portugálok ellen csereként, majd szülöhazája, Franciaország, illetve a zárófordulóban Németország ellen is kezdőként bevetett Loic Nego produkálta – holtversenyben – a kontinenstorna eddigi leggyorsabb sprintjét. A fehérvári focista 33,8 km/h-val futott, erre pedig rajta kívül csak az olasz Leonardo Spinazzola volt képes. A TOP 10-ben olyan villámléptű játékosok vannak még rajtuk kívül, mint a francia Coman, a holland Gakpo, a walesi James, vagy az angol Sterling.
És akkor nézzünk egy összképet, már nem feltétlenül a magyar válogatott tagjaira koncentrálbva: eddig jóval több gól esett az idei Eb-n, mint öt éve a francia rendezésű Eb-n ugyanennyi meccs alatt. Az eddigi 94 találat 833 kísérletből született, öt éve 933 kapura lövésből 69 jutott el a gólig. Eddig az olaszok próbálkoztak a legtöbbször bevenni az ellenfelek kapuját, szám szerint 60-szor, szombati, nyolcaddöntős riválisuk, Ausztria mindössze 37-szer kísérelte meg ugyanezt. A legkevesebbet Wales játékosai futottak az első három mérkőzésük során, átlagosan 98,6 kilométert, míg a legtöbbet a csehek, 115,3 kilométert.
PH