Kiemelt hírek

Modernizált mestertolvaj

Published

on

Jelenet a második évadból | Fotó: Emmanuel Guimier / Netflix

Recenzió a Netflix által forgalmazott Lupin című sorozatról.

Arséne Lupin a franciák válasza volt Sherlock Holmes-ra, ám Sir Arthur Conan Doyle ettől nem volt elragadtatva, szerzői jogi pert indított a mestertolvaj kalandjait jegyző Maurice LeBlanc ellen. A Netflix Lupin-sorozata is sokat köszönhet a brit Sherlocknak, de hőseik már nem tudnának párbajozni egymással.

A BBC Sherlockja teremtette meg az újragondolt, modern filmes eszközökkel elmesélt krimiklasszikusok kultuszát. A Lupin is erre a vonatra szállt fel, jól ismert irodalmi figurára épít, csak még egy plusz csavarral: főszereplője nem a századfordulós regényhős, hanem az ő legnagyobb csodálója, egy szenegáli bevándorló kisfiú, aki túlélési kézikönyvként forgatta LeBlanc regényeit a párizsi árvaházban. Assane Diop (Omar Sy) ezekből merített ötleteket egy évtizeden át előkészített bosszújához, hogy apja halálának felelőseit lebuktassa. Lupin a közös szenvedélyük saját fiával is, akit csak futólag lát, mert az állandó menekülés nem könnyíti meg a kapcsolattartást. 

Egy-egy trükkös rablás és bravúros szökés kapcsán elhangzanak az éppen megidézett művek címei (köztük A szőke hölgy, A királyné nyaklánca, az Arséne Lupin Sherlock Holmes ellen), és Arséne-helyett-Assane pechjére a rendőrségen is dolgozik egy Lupin-rajongó, aki pontosan érti az irodalmi utalásokat. Guedira nyomozó (aki szintén bevándorló, csak algériai családból, de ő is LeBlanc regényeiből szívta magába a francia kultúrát) lelkesen keresi az Assane által hagyott titkos jeleket, csak mindig egy lépéssel mögötte jár. Ha össze is futnak – mert a mestertolvaj az eltűnés mestere is –, kiderül, hogy több köti őket össze annál, mint hogy ellenségek legyenek. Az igazi gonoszt a francia felső tízezerben kell keresni, a köztiszteletben álló urak közt, akik a belügyminiszterrel konyakoznak, páholyuk van a Párizsi Operában, miközben ölnek, csalnak, sikkasztanak, majd az „eleve gyanús” bevándorlókra – köztük Diop sofőr apjára – kennek mindent. Ebben Assane története túlnő a személyes elégtétel-keresésen, a francia elit képmutatását, alig burkolt rasszizmusát is visszatükrözi. 

A Louvre-tól a katakombákon át a Szajna-partig mesés párizsi helyszíneken forgatott akciójelenetek és a szédületes tolvajtempó mellett a romantikát is bőkezűen adagolják: Assane elbűvölően sármos, kifinomult és stílusos, a nők nem tudnak neki nemet mondani. Az év legszórakoztatóbb francia sorozata olyan szédítően magasra tolja a tétet minden rész végén, hogy nehéz nem egyben végignézni. LeBlanc szerencsére 24 regényt írt az úri betörőről, ebből még több évadnyi kaland is kijön.

 

Bálint Orsolya 

Legnépszerűbb cikkeink

Exit mobile version