Nagyvilág
Kínai tengeralattjáró drónt találtak indonéz halászok
Az indonéziai haditengerészet befogta a drónt, amely valószínűleg egy kínai misszió részeként került oda, és szakértők szerint alkalmas lehet katonai útvonalak megtervezéséhez.
Indonéz halászok jelentettek egy, a szakértők szerint valószínűleg kínai tengeri drónt a Dél-kínai-tengertől Ausztráliáig vezető, stratégiai jelentőségű tengeri útvonalon. Az Indonéz média szerint a pilóta nélküli víz alatti járművet december 20-án találták meg a dél-sulawesi-i Selayar-sziget közelében – írja a Guardian brit napilap. A drónt hat nappal később átadták a rendőrségnek, majd az indonéz hadseregnek.
Katonai szakértők szerint a víz alatti járművet a Kínai Tudományos Akadémia automatizálással foglalkozó intézete fejlesztette ki, és elsősorban adatgyűjtésre alkalmas, ide értve a tengervíz hőmérsékletét, sótartalmát és oxigénszintjét. Az áramlatokkal és a mozgás irányával kapcsolatos információkat a drón valós időben továbbítja.
A lap szerint a kínai kormány nem nyilatkozott az ügyről.
Kína 2019-ben óceánfelméréseket végzett Pápua Új-Guineától északra, ahol az Egyesült Államok és Ausztrália közös haditengerészeti bázist működtet a Manus-szigeten, idén márciusban pedig a Karácsony-sziget közelében, ausztráliai területen, a kontinenstől északnyugatra. Az köztudott, hogy rendszeresen közlekednek tengeralattjárók a környéken.
Muhammad Fauzan, egy indonéz biztonsági elemző mondta az ABC-nek, hogy a drón nagy valószínűséggel jövőbeni tengeralattjáró-útvonalakat térképez fel, tekintettel arra, hogy a kínai vizektől távol, valamint Kína és Ausztrália legészakibb városa, Darwin között találták meg.
Fauzan szerint kérdéses, hogy a drónt, ha kínai eszköz, hírszerzésre vagy illegális felmérésre használták-e.
„Legalább harmadszor került elő ilyen drón, amelyet én vagy mások, beleértve a szakértőket is, kínai gyártmányú víz alatti drónként azonosítottunk indonéz felségvizeken” – mondta.
A kínai kormány 2020 februárjában közölte, hogy tengeri drónokat telepített az Indiai-óceánba tudományos kutatás céljából.
A fisherman in Selayar Island, South Sulawesi, has found a UUV:
Length: 225 cm
Tail: 18 cm
Wingspan: 50 cm
Trailing antenna: 93 cmVery similar to China’s ‘Sea Wing’ UUV, which, if it’s true, raised many questions especially how it managed to be found deep inside our territory pic.twitter.com/RAiX8Xw2BK
— JATOSINT (@Jatosint) December 29, 2020