Nagyvilág
Egy amerikai bíró a TikTok javára döntött
A döntést néhány órával a Trump-kormányzat tiltó intézkedésének életbe lépése előtt hozták nyilvánosságra.
Donald Trump amerikai elnök augusztus elején írt alá rendeletet a TikTok-applikáció letöltésének betiltásáról. Az ügyben a TikTok nyújtott be perkeresetet az amerikai kormányzat ellen. A vállalat jogászainak érvelése szerint a tilalom sérti az amerikai alkotmány Első és Ötödik Kiegészítését. Az Első Kiegészítés a szólás szabadságát, az Ötödik pedig az ártatlanság vélelmét garantálja.
A Trump-kormányzat szerint a TikTok, csakúgy, mint a szintén kínai WeChat üzenetküldő szolgáltatás révén a Kínai Kommunista Párt amerikai állampolgárok bizalmas adataihoz férhet hozzá, és ez a kormányzat álláspontja szerint nemzetbiztonsági kockázatot jelent. A kínai törvények szerint ugyanis a vállalatnak kérésre kötelezően ki kell szolgáltatnia az adatokat a kínai hatóságoknak. A TikTok ezt mindig következetesen tagadta, és az ártatlanság vélelmével érvelve leszögezte, hogy az amerikai felhasználók adatait az Egyesült Államokban és Szingapúrban tárolják, ahová nem terjed ki Kína joghatósága.
Carl Nichols kerületi bíró a TikTok javára ítélt, ám döntésének indoklását a szokásoktól eltérően nem hozták nyilvánosságra.
A TikTok közleményben tudatta, hogy örömmel vette a döntést, és leszögezte, hogy a továbbiakban is meg fogja védelmezni a jogait. Az amerikai kereskedelmi minisztérium szintén közleményt adott ki, amelyben közölte: tudomásul veszi a döntést.
A vasárnapi döntéssel azonban a TikTok amerikai jövője nem dőlt el végleg. A videómegosztó jelenlegi tulajdonosa a kínai Bytedance, amely jelenleg tárgyalásokat folytat az Oracle informatikai óriásvállalattal és a WalMart kiskereskedelmi áruházláncolattal részvényeinek eladásáról. Donald Trump azonban a napokban megerősítette: csakis abban az esetben egyezik bele az ügyletbe, ha a Bytedance átadja a TikTok feletti teljes kontrollt az amerikaiaknak. A kínai félnek november 12-ig áll rendelkezésére idő az adásvétel nyélbe ütésére, ha addig nem sikerül, akkor Trump egy másik rendelete értelmében végleg felfüggesztik az Egyesült Államokban.
A TikToknak az Egyesült Államokban több mint 100 millió, világszerte pedig mintegy 700 millió felhasználója van. Az idén júniusban Indiában betiltották, több másik kínai szolgáltatóval egyetemben.
-
Magyarország2024.10.14. 9:17
Kellemes őszi idő és némi eső vár ránk a héten
-
Kiemelt hírek2024.10.03. 12:49
Bemutatták Gyurcsány krimijét
-
Magyarország2024.10.15. 9:28
A jövő kreatívjait keresik a hazai sneakerfesztiválon!
-
Kiemelt hírek2024.10.08. 12:12
Jön a visszaváltási rendszer benzinkutas verziója