Magyarország

Az Országgyűlés elé kerül az őstermelők reformcsomagja

Published

on

Hamarosan az Országgyűlés elé kerülhet az őstermelők és a családi gazdaság működését érintő átfogó reformcsomag. Ha megszavazzák, 2021-től jelentősen csökkennek a kistermelők terhei.

Az új szabályozásra azért van szükség, mert a jelenlegi őstermelői és családi gazdasági rendszer elavult, fölösleges adminisztratív terheket okoz a termelőknek – írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tájékoztatására hivatkozva a Magyar Nemzet

Ezek az őstermelőket érintő legfontosabb változások:

  • Kibővül az őstermelők tevékenységi köre, összhangban a földforgalmi törvényben meghatározott kiegészítő tevékenységek körével. Ilyen egyebek mellett a mezőgazdasági bérmunka vagy a falusi- és agroturizmus.
  • Az őstermelő bevételében a kiegészítő tevékenységből származó bevétel is megjelenhet a teljes őstermelői bevétel legfeljebb 25 százalékáig.
  • Évi 600 ezer forintról az éves minimálbér felére nő a személyi jövedelemadó-mentesség.
  • Az őstermelők kétféle adózás közül választhatnak: a tételes költségelszámolás és az átalányadózás közül. A tételes költségelszámolás módja nem változna.
  • A jövőben az új átalányadózást 10 százalékos jövedelem és 90 százalékos költséghányaddal lehet alkalmazni.

A lap szerint jelentős kedvezmény, hogy a mezőgazdasági kistermelő bevételi értékhatára évi nyolcmillió forintról az éves minimálbér ötszörösére, megközelítőleg tízmillió forintra emelkedik a 2020-as minimálbér összegével számolva. Az átalányadózást az éves minimálbér tízszeresét el nem érő bevétellel rendelkező mezőgazdasági őstermelők választhatják, és az szja mellett szociális hozzájárulási adót sem kell fizetniük.

A minimálbér alapul vétele azért is előnyös, mert az összeg éves emelkedésével folyamatosan nő a kedvezményes adózási értékhatár.

A reformcsomag másik fontos eleme az őstermelők családi gazdasága mint új gazdálkodási forma. Jelenleg a magánszemélyek kétféle formában folytathatják közösen tevékenységüket: az egyik a közös őstermelői tevékenység, a másik pedig a családi gazdaság.

A társasági formában működő gazdaságok számára új minősítési forma jönne létre, családi mezőgazdasági társaság elnevezéssel. A minősítést az a gazdasági társaság vagy szövetkezet kaphatja meg, amely kizárólag mező-, erdőgazdasági és kiegészítő tevékenységet folytat, illetve tagjai egymás közeli hozzátartozói.

A tervezet alapján számos, egyebek mellett támogatásokkal és földbérlettel is kapcsolatos kötelezettség adómentes lenne.

A társasági forma egyedi előnye, hogy a tagjai számára a termőföld-adásvételeknél és
-haszonbérleteknél kedvező elővásárlási, illetve előhaszonbérleti lehetőséget nyújt.

 

Legnépszerűbb cikkeink

Exit mobile version