Nagyvilág
160 milliárd dollárt mozgósított kölcsönökhöz a járvány alatt a Világbank
Recesszióból valódi krízisbe taszítja a koronavírus a fejlődő országokat a Világbank elnöke, David Malpass szerint.
Ambíciózusabb adósságcsökkentő programokat javasolt a szegényebb országoknak a Világbank elnöke. David Malpass a The Guardiannek adott interjúban azt mondta: a legfrissebb adatok szerint a válság további 100 millió embert taszít szegénységbe, a válságot rosszul kezelő országokban recesszióból könnyen komoly krízis lehet.
“Ez rosszabb, mint a 2008-as pénzügyi válság, és Latin-Amerika számára rosszabb, mint az 1980-as évek adósságválsága” – jelentette ki a Világbank elnöke, aki egyébként úgy látja, az elmúlt húsz évben rengeteg nép tudott kijönni a mélyszegénységből. A recesszió rosszabbul érinti a fejlődő világot, mint a már fejlett gazdaságokat.
Malpass emellett beszélt arról, hogy a kölcsönfelvételi feltételeknek átláthatóbbaknak kell lenniük, és olyan új hitelezőkre is szükség lehet a jövőben, akik “adósságügyletekben” még nem vettek részt – mint például a magánszektorbeli befektetők és a kínai fejlesztési bank.
A Világbank elnöke szerint 160 milliárd dollárt mozgósítottak kölcsönökhöz és támogatásokhoz az egészségügyi rendszerekre gyakorolt azonnali nyomás enyhítése, az iskolából kikerülő gyermekek számának megállítása, az informális gazdaságban dolgozók jövedelmének elvesztése és az éhínség enyhítése érdekében. A fejlődő országok infrastruktúrájának fellendítésének, az egészségügyi és oktatási rendszerek fejlesztésének, valamint a szegény nemzetek fosszilis tüzelőanyagoktól való elválasztásának teljes költsége sok billió dollárba kerülne.