Magyarország
Újabb mentőcsomaggal készül a kormány a munkahelyek megmentésére
A második hullámra számítva készítették el a javaslatcsomagot, amiben többek között a távmunkában szereplő tevékenységek bővítése is szerepel.
A kormány a munkaerőpiacon is készül a járvány második hullámára, ősszel kerülhet a kormány elé a szaktárca által készített javaslatcsomag, amely a foglalkoztatás további bővítését szolgálja – mondta el a Világgazdaságnak Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
A tervek között szerepel a távmunkában végezhető tevékenységek bővítése, a munkáltató és a munkavállaló közötti megállapodás új alapokra helyezése. A munkavégzés helye a munkavédelmi előírások betartásával szabadon választhatóvá válna. A módosítás lehetőséget adna arra, hogy a tételes elszámolás helyett a munkáltató kvázi átalányként a mindenkori minimálbér összegének 10 százalékáig járuljon hozzá a rezsiköltségekhez. A szükséges eszközök beszerzését is támogathatja a cég, akár kedvezményes adózási feltételek mellett – fejtette ki Bodó Sándor a lap pénteki számában.
Az államtitkár felidézte, hogy a Gazdaságvédelmi akcióterv egyik legfontosabb eszközeként munkahelymegőrző és munkahelyteremtő intézkedéseket vezettek be, amelyek mostanáig több mint egymillió munkavállalón segítettek.
Kiemelte: folyamatosan monitorozzák a munkaerőpiac változásait, és ahol szükséges, a kormány kész újra beavatkozni az eddigi intézkedéseken felül a gazdasági növekedés érdekében.
A legfrissebb adatok már azt mutatják, hogy a júniusi mélyponthoz képest mindenhol csökken a regisztrált álláskeresők száma. Országosan 25 ezerrel vannak kevesebben, mint bő másfél hónappal ezelőtt. Az új álláshelyek száma is folyamatosan emelkedik, a munkaerőpiac láthatóan kezd magára találni – mondta Bodó Sándor.
Hozzátette: bizakodásra ad okot a gazdaság újraindulása, ami újabb lökést ad a munkaerőpiacnak. Várakozásaik szerint a tendencia folytatódhat, azaz a júniusi mélypont után folyamatosan csökkenhet a munkanélküliek száma, a foglalkoztatás pedig fokozatosan a válság előtti szintre emelkedhet. (MTI)