Magyarország
Orbántól várja az első lépés megtételét az Akadémia új elnöke
Freund Tamás szerint a kutatóhálózat elvétele miatt jelentős a bizalomvesztés; a kormánynak kell kezdenie a kölcsönös bizalom helyreállítását.
Elengedhetetlen az alapkutatások állami finanszírozása, és a kutatóhálózatot is megpróbálja visszaszerezni az Akadémiának. Erről beszélt az Indexnek adott interjújában Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia hétfőn megválasztott új elnöke.
Freund elmondta, a kutatóhálózat államosítását az első pillanattól fogva ellenezte, ebben az ügyben 2 éve a miniszterelnökkel is találkozott, de nem tudta meggyőzni.
„Egy következő lépésben mindenképpen arra fogok törekedni, hogy a kutatóhálózat visszakerüljön az Akadémia alá”, mondta a neurobiológus, de
„először a kölcsönös bizalmat kell helyreállítani”.
A bizalom helyreállítását többször is hangsúlyozta. Szerinte ugyanis „a kutatóhálózat elvétele miatt jelentős a bizalomvesztés, ami sok kutatót elgondolkodtatott, hogy hol tervezi a jövőjét. Fiatal PhD-hallgatók között is van, aki már inkább máshol csinálja a doktoriját. Ezt a bizalmat helyre kellene állítani.”
Az újságíró kérdésére azt mondta, Orbán Viktornak kellene megtennie az első lépést:
„Jó lenne, ha a miniszterelnök is megszólalna, és egy-két dolgot a kutatók tudomására hozna, hogy biztonságban érezhessék magukat.”
A miniszterelnöktől kapott gratuláló táviratot a megválasztásához, de 2018 óta csak futólag találkozott vele:
„Talán akadémiai elnökként majd fogad.”
Freund Tamás magánemberként továbbra is a keresztény, nemzeti, polgári gondolkodású közösséghez tartozónak vallja magát. „Mindig így gondolkodtam és így is fogok gondolkodni. De ez nem jelenti azt, hogy a kormány minden döntésével egyetértek” – mondta.
A Professzorok Batthányi Köréből azért lépett ki, mert ott „elhalkultak a kormánykritikus hangok”, miközben jó viszonyt ápol az ellenzékinek tekinthető Stádium-csoport néhány tagjával is.