Archív cikkek
Közérdekű megtudni, milyen villákban laknak a kormányközeli üzletemberek
A vagyon kézzel fogható vagy szemmel látható megtestesülése a tájékoztatás céljait jobban segíti, mint a józan ésszel felfoghatatlan számok ismertetése.
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság ítélt így, miután Balásy Gyula, a kormányzati propagandakampányokat évi több tízmilliárd forintért lebonyolító New Land Media Kft. és Lounge Design Kft. egyik tulajdonosának a frissen vásárolt luxusvillájáról készített drónfelvételeket az Átlátszó.
Balásy szerint ezzel megsértették a személyes adatai védelméhez fűződő jogát, ezért először az Átlátszóhoz fordult, majd mikor nem tettek eleget a felvételek törlésére vonatkozó kérésének, az adatvédelmi hatóságnál indított eljárást.
A NAIH friss határozata szerint alaptalanul, mert a hazai és a nemzetközi jogi előírások alapján
a sajtószabadságba belefér közüggyel kapcsolatban a magánszférát nem sértő drónfelvétel készítése.
Az Átlátszó azzal érvelt, hogy „a közpénzen való gazdagodásról sokkal kevesebbet mond az a szám, hogy valaki két év alatt nyolc milliárdot vett ki osztalékként a kormányzati propagandakampányokat vezénylő cégekből, mintha egy drónfelvételen látja a nyolc milliárd forint töredékéért vásárolt luxusvillát jó minőségű videón, illetve fényképeken.
A vagyon kézzel fogható vagy szemmel látható megtestesülése a tájékoztatás céljait jobban segíti, mint a józan ésszel felfoghatatlan számok ismertetése.”
Az érveiket a hatóság azon az alapon fogadta el, hogy „a tájékoztatáshoz fűződő kiemelt fontosságú érdek, hogy a két érintett cég, illetve az őket tulajdonló Balásy Gyula vagyoni helyzetéről a nyilvánosság tájékoztatást kaphasson, illetve az oda vezető folyamatokat a cégek és Balásy úr vagyoni helyzetével kapcsolatos alapvető információk birtokában értékelhesse”.
A NAIH határozatának különös jelentősége van a tényfeltáró újságírás mozgástere szempontjából. (Átlátszó/PH)
Itt a drónvideó a villáról: