Archív cikkek
Megemlékezés, koszorúzás és tiltakozás Nagy Imre emléknapján
A magyar politikai élet egyszerre emlékezett Nagy Imre és mártírtársai kivégzésének 62. és újratemetésének 31. évfordulójára.
Latorcai János, az Országgyűlés kereszténydemokrata alelnöke beszédében az utóbbit hangsúlyozta: Nagy Imre és mártírtársainak újratemetésével lezárult egy korszak, egy rendszert is eltemettek.
Emlékeztetett: a Hősök terén búcsúztatták Nagy Imrét és mártírtársait, és az újratemetésen felszólaló Orbán Viktor és más szónokok, az ott megjelentek akkor még nem tudhatták, hogy bátorságuk és elszántságuk a függetlenség és szabadság visszanyeréséért folytatott küzdelem egyik első lépésévé válik.
Hiller István azt emelte ki: Nagy Imre kommunista volt, de belátta, hogy az a rendszer, amit kiépítettek tarthatatlan és vállalhatatlan. Így lett a forradalom és a szabadságharc politikai vezetője, hőse és szimbóluma. A parlament szocialista alelnöke ugyanakkor közölte azt is,
tiltakoznak az ellen, hogy a mártír miniszterelnök szerepét relativizálni akarja a hatalom.
Orbán Balázs miniszterelnökségi államtitkár arról beszélt: Nagy Imre emlékezete mindannyiunk közös ügye. Hangsúlyozta:
Nagy Imre kommunista volt, de a kritikus pillanatban helyesen cselekedett,
az ideológia helyett, a saját nemzetét, a nemzeti szabadságot választotta.
Áder János köztársasági elnök a Rákoskeresztúri új köztemető 300-as parcellájában, a nyitott sírnál, a Jovánovics György szobrászművész alkotásánál koszorúzott.
A néhai miniszterelnök Jászai Mari téri szobránál Nagy Bercel, a Köztársasági Elnöki Hivatal társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója, Varga Judit igazságügyi miniszter, Hiller István és Kónya István, a Kúria elnökhelyettese közösen helyezett el koszorút. (MTI/PH)