Archív cikkek
A kórházból vitte haza a koronavírust
Egy idős asszony gyaníthatóan a Szent Imre Egyetemi Oktatókórházban kapta el a koronavírust – későn vették észre, hazament, a nyolctagú családban mindenki elkapta.
A család mind a nyolc tagja egy fedél alatt él, hárman közülük jelenleg is kórházban vannak, az anya négy gyermekével pedig otthon karanténban.
Egészen elképesztő történetet osztott meg a Pesti Hírlappal a fővárosi lakos Kaszáné Hartman Szilvia. Szilvia 76 éves, többszörösen krónikus beteg anyósát április 17-én engedték haza a Tétényi úti Szent Imre kórházból, fia leírása szerint félig gyógyult tüdőgyulladással és negatív Covid‒19 teszttel. Az asszonyt beérkezéskor is tesztelték kétszer, mindkettő negatív volt április 9. és 11-én.
Két napig minden rendben is volt, de azután felment a láza, egyre rosszabb lett az állapota. Az ügyelet több láz- és fájdalomcsillapítót szedését ajánlotta egyszerre, 2-3 napig ez is történt, de nem javult az állapota.
A háziorvos kétféle antibiotikumot írt fel, de az sem segített – május 1-jén már olyan rosszul volt, hogy ő kérte, vigyék be kórházba, hívják ki a mentőt. A fia azt írta, amikor megírta a történetet a Facebookon május 4-én, hogy nagyon aggódik, minden telefoncsörrenésnél összerándul a gyomra, és hogy ő igyekezett az anyjára rendesen vigyázni, nem engedte sehova, viszont az asszony arra panaszkodott neki, hogy a kórházban a röntgennél egy légtérben volt köhögő emberekkel, és a mentősökön is használt védőruha volt.
A mentő ki is jött május 1-jén, és, emlékszik vissza Szilvia, amikor megtudták, hogy az idős asszony a Szent Imre kórházból jött haza, további kérdés nélkül mentek, védőruhába öltöztek, és vitték a Szent László Kórházba. „Taj-kártyát sem kértek, rögtön vitték”.
Ott másnap kiderül, hogy koronavírusos beteg, lélegeztetőgépre is került, a mai napig intenzív terápiát kap, lélegeztetőgépen van.
A Magyar Hang írt április 25-én arról, hogy a Szent Imre kórházban 100 beteg és 40 orvos is megfertőződött, a kórház azt reagálta, hogy az egészségügyi dolgozók tesztjei mind negatívak lettek.
A Covid‒19 betegség ténye azért is volt rossz hír az asszony rossz állapota mellett, mert az egész család, nyolc ember egy 75 négyzetméteres lakásban él együtt. Jelenti ez Szilviát, a férjét, aki taxisofőr, ugyanakkor a szívét műtötték, krónikus szívbeteg, 14 évvel ezelőtt műtötték a szívét. Szilvia anyósát, Szilvia édesanyját, és négy gyereküket – a legnagyobb 14, a legkisebb 4 éves. Azért élnek így, mert bedőlt a lakáshitelük, és emiatt elvette a bank Szilvia édesanyjának és Szilviáék házát is. Így a nő anyósának önkormányzati lakásában kell élniük.
A kezelőorvos a Szent Lászlóban azt javasolta, mindenkit vizsgáljanak meg, teszteljenek le, mert valószínű, hogy ők is megfertőződtek. Szilvia édesanyja ekkor már két hete lázas volt, a férje torka fájt, köhögött. Mind pozitívak lettek. Május 8-án mindketten bementek a Szent László kórházba vizsgálatra orvosi javaslatra, mindkettejüknél tüdőgyulladást állapítottak meg, bent is tartották őket. A férfi állapota nem javul, Szilvia édesanyjáé szerencsére igen.
Szilvia azóta otthon van a négy gyerekkel. Nekik nincsenek tüneteik, illetve Szilvia elvesztette az ízlelését és a szaglását. „Tudja attól rettegtem hogy nekem ne legyen panaszom, mi lenne akkor a gyermekeikkel!”, mondja Szilvia, aki a magánegészségügyben dolgozik, férj pedig taxisofőr ‒ így március közepe-április eleje egyikük sem dolgozik. Szilvia kapja a fizetését, de abból levonják a harmadát a lakáshitel törlesztése miatt, másrészt 8 órából visszavették 6 órába. (A hitelfizetési moratóriumra két hónapja adott be kérelmet, még nem kapott rá választ, a pénzt továbbra is vonják a fizetéséből.) Ebből a pénzből és korábbi megtakarításaikból élnek, de utóbbiakat kezdik felélni.
A gyerekek persze nehezen viselik el a bezártságot, de tudnak távtanulni, van kellő számú oktatásra használható elektronikai eszközük.
A munka pedig még odébb van: Szilvia május 25-ig karanténban marad mindenképp, akkor lesz a második Covid-tesztje. Rokonaival nehezen tartja a kapcsolatot a kórházban, ritkán hall felőlük. Bevásárolni kolléganői segítenek a családnak. Az Újbudai Önkormányzattól igényeltek segélyt, döntés még nem született.
Férje korábban arról írt, hogy nem tudja, kire kellene haragudnia, „leginkább saját magamra haragszom, mert megbíztam másokban, és nem vigyáztam eléggé édesanyámra”.
-
Kiemelt hírek2024.08.16. 9:31
KRESZ-módosítás: már a gyalogos szándéka is elsőbbséget jelent a zebrán
-
Kiemelt hírek2024.08.26. 8:03
Két új HalfPrice üzlet is nyílik
-
Kiemelt hírek2024.10.03. 12:49
Bemutatták Gyurcsány krimijét
-
Kiemelt hírek2024.10.08. 12:12
Jön a visszaváltási rendszer benzinkutas verziója