Archív cikkek
Megállapodott a kormány és a főváros a budapesti színházak működéséről
Négy színházat visz önállóan a főváros. A megállapodás értelmében 2020-tól Budapest egyedül, kormányzati támogatás nélkül finanszírozza a Katona József, a Radnóti, az Örkény színházakat és a Trafót, amelyek vezetőinek kinevezéséről a Fővárosi Közgyűlés önállóan dönt.
A József Attila, a Madách, az Új Színház, a Vígszínház, a Budapest Bábszínház és a Kolibri megmaradnak fővárosi fenntartású színházaknak, de működésüket egyedül a kormány biztosítja. A megállapodás 2024. december 31-ig szól – adta hírül az MTI, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Karácsony Gergely főpolgármester közös közleménye alapján.
A kormány vállalja, hogy nevezett időpontig kizárólag a főpolgármester egyetértésével nevez ki vezetőt a Vígszínház élére. A főváros pedig elfogadja, hogy a Thália Színház – az Operettszínházhoz hasonlóan – állami tulajdonú és fenntartású színház lesz, úgy, hogy a Thália épületét és a színházat működtető gazdasági társaságot a kormány külön szerződésben megvásárolja a fővárostól.
A szabadtéri színházak tekintetében a megállapodás megerősíti, hogy a Margitszigeti Szabadtéri Színpad önálló színház lesz, működését a kormány biztosítja, vezetőjét az emberi erőforrások minisztere nevezi ki – áll a közleményben, amelyből az is kiderült, hogy a független színházak támogatását egy külön kuratórium osztja el, és az alkotói szabadságot a támogatók nem korlátozhatják. Továbbá a kormány olyan, nem állami fenntartású társulatokat is támogat, mint a Budapesti Fesztiválzenekar vagy a Centrál Színház.
(Kiemelt képünk: Illusztráció / Forrás: Shutterstock)
-
Kiemelt hírek2024.10.03. 12:49
Bemutatták Gyurcsány krimijét
-
Kiemelt hírek2024.10.08. 12:12
Jön a visszaváltási rendszer benzinkutas verziója
-
Magyarország2024.10.14. 9:17
Kellemes őszi idő és némi eső vár ránk a héten
-
Magyarország2024.10.15. 9:28
A jövő kreatívjait keresik a hazai sneakerfesztiválon!